Siirry sisältöön

Meri-Lappi osallistuu yhdessä Matkamessuille

1.9.2025

Meri-Lapin alue osallistuu messuille yhteistyössä: Visit TornioHaparanda, Visit Kemi, Visit Simo, Keminmaa ja Tervolan Elinkeinoyhtiö.

Hae mukaan Matka 2026 -messuille Meri-Lapin yhteisosastolle!

Haluamme tarjota Meri-Lapin alueen matkailuyrityksille (Tornio, Kemi, Keminmaa, Simo ja Tervola) mahdollisuuden osallistua Matka 2026 -messuille Helsingissä ja päästä kohtaamaan sekä kuluttajia että kansainvälisiä matkanjärjestäjiä.

Yrityksillä on mahdollisuus osallistua alanäytteilleasettajina yhteisosastollamme.

Koska osastotila on rajallinen (20 m²), mukaan voidaan ottaa enintään 7 yritystä. Valinta tehdään yhteisesti sovittujen kriteerien perusteella, ja päätöksen tekevät alueen elinkeinotoimijat yhdessä.

Valitut yritykset voivat halutessaan osallistua omakustanteisesti myös kansainvälisille Meet Finland -myyntipäiville.

Hinnat:
•    Alanäytteilleasettajamaksu (valituille yrityksille): 160 € (alv 0 %)
•    Meet Finland -osallistumismaksu (vapaaehtoinen, omakustanteinen): 1610 € (alv 0 %)

Osallistuva yritysyritys vastaa muista matka- yms. kuluista itse.

👉 Hakemus tulee jättää 28.9.2025 mennessä tällä lomakkeella.

Ilmoitamme mukaan hakeville yrityksille lokakuun alkuun mennessä. Valinnassa huomioidaan mm. matkailutuotteiden houkuttelevuus ja ostettavuus, kansainvälistymisvalmiudet ja -tavoitteet, vastuullisuus sekä alueellinen monipuolisuus. Lisäksi yrityksiltä odotetaan aktiivista osallistumista ja sitoutumista messuedustukseen.

Lisätietoa hakemisesta saa oman kunnan yhteyshenkilöltä, Keminmaassa elinvoima-asiantuntijalta.

Lämpimästi tervetuloa mukaan rakentamaan näkyvyyttä Meri-Lapille Matka26 -messuilla!