Keminmaassa toimivia järjestöjä     

Nuorisojärjestöt 

 

Keminsuun nuorisoseura ry/Kalevan nuoret

Puheenjohtaja
Hanna Littow
Mäkihervantie 20, 94400 Keminmaa
Puh. 040 701 9596

keminsuunnuorisoseura@gmail.com


Sihteeri

Johanna Mäkiniemi

Mäkiniementie 26, 94400 Keminmaa

Puh. 040 721 7028 

johanna.makiniemi@lappia.fi

 

   


Vuokrauksesta vastaava                                                  

Marjatta Kouri

Puh. 040 527 0131

 

 

Partiolippukunta Kallin Kanervat ry

Puheenjohtaja

Sanna Niskakoski

Kiviharjuntie 6, 94500 Lautiosaari

Puh. 044 077 7069
sanna.niskakoski@gmail.com

                                                                                                                         

Sihteeri 

Heidi Uurasmaa
Takaritikantie 12, 94700 Kemi
Puh. 044 011 4223
heidi.mononen3@gmail.com

 

Partiolippukunta Keminmaan Kivekkäät ry

Puheenjohtaja

Jani Uurasmaa

Takaritikantie 12, 94700 Kemi

Puh. 040 728 3559
jani.uurasmaa@gmail.com

 

 

 

Sihteeri

Miikka Niskakoski
Kuljunkatu 2 A 4, 95410 Tornio
Puh.  040 775 9209

miikka.niskakoski@gmail.com

 

SPR:N Keminmaan osasto

www.redcross.fi/lappi

Puheenjohtaja

Riitta Nahkiaisoja

Jämsänkatu 3, 94600 Kemi

Puh. 040 519 1864

riitta.nahkiaisoja@luukku.com


 

Sihteeri

Tytti Lampiaho

Puh. 050-3215235
tytti.lampiaho@gmail.com

 

 

Keminmaan VPK ry/nuoriso-osasto
Puheenjohtaja

Jarmo Juuso

Hojakka 9, 94450 Keminmaa

Puh. 045 879 4779

vpk.keminmaa@lapinpelastuslaitos.fi

 

                                                                                                                            

 

 

Sihteeri

Sami Majuri

Casterintie 3, 94400 Keminmaa

Puh. 050 521 8367

vpk.keminmaa@lapinpelastuslaitos.fi

              

Liikuntajärjestöt                       
alkuun

 

Arctic Agility Team ry      
https://www.keminmaa.fi/arcticagility/

Puhenjohtaja
Satu Kamunen
Perttusenkatu 54, 94600 Kemi
Puh. 040 964 1970
satu.kamunen@hotmail.com

 

 

Sihteeri                                                                             

Anne Niittyvuopio
Lummekuja 3, 94700 Kemi
Puh. 050 411 6425
anne.niittyvuopio@gmail.com

 

Keminmaan Naisvoimisteijat ry  / Historiikki

www.keminmaannaisvoimistelijat.sporttisaitti.com

Puheenjohtaja

Eeva Laari

Elokatu 3 C 39, 15140 Lahti

Puh. 045 636 2739
eeva.laari@)gmail.com

 

 

 

Sihteeri

Essi Hietala

Juolukkatie 5, 94450 Keminmaa
Puh. 040 764 6297

essi.pelimanni@hotmail.com

                           

Keminmaan Pallo ry

Puheenjohtaja
Jarkko Pauna
Puomipolku 15, 94450 Keminmaa
Puh.  040 593 4168

jarkko.pauna@luukku.com

                                

Sihteeri

Marjut Alafrantti
Kivikkotie 11, 94400 Keminmaa
Puh. 040 192 3667
smalafrantti@gmail.com

 

Keminmaan Urheilijat ry

Puheenjohtaja
Esa Helske
Potkusaarentie 13, 94400 Keminmaa

Puh. 040 561 9616

esa.helske@pp1.inet.fi 

 

 

Sihteeri

Ville-Petteri Saarela

Tuppelantie 19, 90650 Oulu

Puh. 040 726 2398
villepetteri.saarela@gmail.com

 

Keminsuun Kisa ry 
Kotisivut  www.kemski.sporttisaitti.com 

Puheenjohtaja
Teemu Pussila
Kaarnikkatie 1, 94450 Keminmaa
Puh. 040 610 1299

teemu.pussila@ip-heikkila.fi

 

 

 

Sihteeri

Johanna Antinoja

Puolukkatie 3, 94450 Keminmaa

Puh. 040 538 4016

johanna.antinoja@lappia.fi

Lapin Urheiluratsastajat ry

Puheenjohtaja

Mari Hopia-Hietala

Järventaustantie 6 A, 94400 Keminmaa

Puh. 040 768 1004

mari.hopia-hietala@pp.inet.fi

 

 

Sihteeri

Raija Kamppinen

Liuskinkatu 8, 94600 Kemi

Puh. 040 579 7451

raija.kamppinen@suomi24.fi

Tanssiurheiluseura Aida ry
Kotisivut www.keminmaa.fi/aida

aida@keminmaa.fi

Puheenjohtaja

Riikka Niemenmaa
Haapakuja 14, 94200 Kemi
Puh. 044 509 6764

aida@keminmaa.fi

 

 


 

Rahastonhoitaja

Riikka Niemenmaa

 

 

Suunta 2000 ry
http://suunta2000.sporttisaitti.com

Puheenjohtaja
Olavi Holopainen

Viitakoskentie 724, 95315 Törmä

Puh. 050 495 1812

holopainenolavi@gmail.com 

 


Sihteeri

Heidi Komu

Karsinakuja 1 B 8, 94450 Keminmaa

Puh. 040 743 7557

hekeliisa@gmail.com

 

Kalli Snowboard Dudes ry

Puheenjohtaja

Jarkko Koskinen
Kangastie 4, 94400 Keminmaa
Puh. 040 584 7131
jaapo.koskinen@gmail.com

 

Sihteeri
Elina Kemppainen
Lampitie 2 B as.7, 94400 Keminmaa

Puh. 046 889 8227

elina.kemppainen81@gmail.com

 

Meri-Lapin Urheilukalastajat ry

www.merilapinuk.fi

merilapinuk@gmail.com

Puheenjohtaja

Harry Vinni
Viitakoskentie 119, 95315 Törmä

Puh. 041 480 7723

 

 

 

 

Sihteeri

Jaana Jaako

Puh. 040 727 4026

RBT Arctika ry

Puheenjohtaja

Jarkko Puumalainen

Kivikkotie 3, 94400 Keminmaa

Puh. 040 834 9900

 

 

Sihteeri

Jarkko Montonen

Aittolankatu 6, 94600 Kemi

Puh. 0400 844 803

Kulttuurijärjestöt
alkuun

 

Keminmaan Kuvataideseura SUMA ry

Puheenjohtaja

Marjo Appelgrén

Konnanmarjapolku 4, 94400 Keminmaa

Puh. 040 764 4445

marjo.appelgren7@gmail.com

 

 

Varapuheenjohtaja

Hannu Paakkolanvaara
Rantatie 37 as. 1, 94400 Keminmaa

Puh. 050 364 3959

hannu.paakkolanvaara@gmail.com

Keminmaa-Seura ry

Puheenjohtaja

Eero Yliniemi

Rovaniementie 1542, 95315 Törmä

Puh. 040 575 7437

eeroyliniemi@gmail.com

 

 

Sihteeri

Leo Lampela

Rantatie 3, 94400 Keminmaa
Puh. 044 565 3696
leo.lampela@gmail.com

Meri-Lapin Country ry

Puheenjohtaja
Päivi Perttula
Oklaholmankatu 7 A 2, 94700 Kemi
Puh. 040 779 4700
rakkauskirje@htomail.com

 

 

Sihteeri
Piia Rautio
Väylätie 12 A 5 B, 94400 Keminmaa
Puh. 040 593 9471
piia.rautio@keminmaa.fi

 

Otto Vallenius Oopperayhdistys ry

Puheenjohtaja

EsaJuha Posti

Läntinen Keminsuuntie 8, 94400 Keminmaa

Puh. 045 121 5632

 

 

 

Sihteeri

Eila Toikka

Merikatu 6 A 28, 94100 Kemi

Puh. 040 564 0840

Muut järjestöt
alkuun

 

Reserviupseerit ry
Puheenjohtaja

Niilo Kreku

Säterintie 19, 94450 Keminmaa

Puh. 040 511 8929 

niilo.kreku@storaenso.com

 

Sihteeri

Pekka Kraatari

Varppauspolku 12, 94450 Keminmaa

Puh. (016) 271 289,  0400 693 529

pekka.kraatari@pp.inet.fi

 

 

Varapuheenjohtaja

Ari Aho

Rantatie 8, 94400 Keminmaa

Puh. 040 596 5045

ari.aho@keminmaa.fi

 

Rahastonhoitaja

Veli-Antti Kivilinna

Viheriälänkierros 1, 94500 Lautiosaari

Puh. (016) 283 233,  050 598 9022

veli-antti.kivilinna@metsabotnia.com

Keminmaan reserviläiset ry 

Puheenjohtaja
Tuomas Saarenpää
Aittolantie 9, 94600 Kemi
Puh. 050 571 9548

tuomas.saarenpaa@gmail.com

 

 

Sihteeri

Antti Malmberg 

Puh. 0400 114 828
antti.malmberg@luukku.com

 

Keminmaan naisten maanpuolustus yhdistys ry

Puheenjohtaja

Marja-Liisa Rönkkö
Rovaniementie 723, 95310 Liedakkala
Puh. 0400 190 611
marja-liisa.ronkko@keminmaa.fi

 

 

Varapuheenjohtaja

Helena Siponmaa

Rantatie 41, 94400 Keminmaa

Puh. 040 410 4835

Meri-Lapin Sotaorvot ja Kaatuneitten Omaiset ry
Puheenjohtaja

Esko Sillanpää

Pullinkummuntie 3, 94430 Tornio

Puh. 0400 351 316

 

Varapuheenjohtaja

Riitta Matila

Ranuantie 105 a, 95200 Simo

Puh. 040 533 7779

 

 

Sihteeri

Terttu Rissanen

Koskikarankuja 1, 94200 Kemi

Puh. 050 494 8625

Mannerheimin Lastensuojeluliiton (MLL:N)
Keminmaan yhdistys ry

Puheenjohtaja

Minna Rapo

minna.rapo@hotmail.com

Puh. 050 410 5371

 

 

 

Sihteeri

Tuula Lepojärvi

Heikkiläntie 7, 94400 Keminmaa

Puh. (016) 271 334

 

Keminmaan Martat ry

Keminmaan Marttojen toiminnan tavoitteena on
kotien ja perheiden hyvinvoinnin edistäminen
ja arjen hallinta.

 

Puheenjohtaja

Anneli Paldanius

Puh. 040 725 9893

irja.anneli.paldanius@gmail.com

 

Vuokrataan juhla-astioita,
tiedustelut varapuheenjohtaja
Saini Jauhola
Puh. 040 552 5908
saini.jauhola@luukku.com

 

Sihteeri

Helena Inkeroinen

Puh. 040 832 8415

helena.kesti@luukku.com

 

Lautiosaaren Martat ry
Keminmaan vanhin marttayhdistys, perustamisvuosi 1923.
Toiminut nimellä Ala-Kemin Marttayhdistys ry vuoteen 1996 saakka.
Martat on kansalaisjärjestö, joka edistää kotien ja

perheiden hyvinvointia sekä kotitalouden arvostusta.

 

Puheenjohtaja

Raija Grönlund

Puh. 040 722 9876

raija.gronlund@gmail.com

 

 

 

Yhdistyksemme vuokraa
kahvinkeitintä (90 kkp)
Vuokrahinta 20€/kerta
Varaukset Asta Pahkala 040 827 3300
asta.pahkala@suomi24.fi

 

Varapuheenjohtaja

Sirkka Tuunainen

Puh. 040 587 0351

sirkka.tuunainen282@gmail.com

 

Lions Club Keminmaa

Presidentti
Veijo Nurmikumpu

 

Rahaston hoitaja
Reijo Virkkula

 


Sihteeri
Veikko Laakso

Lohijokitiimi ry
- vaelluskalojen palauttamiseen liittyvät toimet
- Keminmaan kalateiden hoito

 

Puheenjohtaja
Risto Similä

Puh. 0400 396 782

ristosimila@ounasjoki.fi

 

 

 

 

Toiminnanohjaaja/sihteeri

Jukka Viitala

Puh. 0400 880 358

jukka.viitala@keminmaa.fi

 

Keminmaan Yrittäjät ry
Historiikki

Puheenjohtaja
Jakovlev Jouni
Lapin Laude Oy
Puh. 040-511 5512
lapinlaude@lapinlaude.fi

 

 

 

Sihteeri
Tasala Auli

Tasalan kasvitarha T:mi

Puh. 040-547 8026

auli.koskimaki@pp.inet.fi

Merla,
Meri-Lapin yksin- ja yhteishuoltajien yhdistys ry
Puheenjohtaja

Veijo Kirkinen 
Puh. 046 89 016 39
merla@ihanmitavaan.com

 

 

Sihteeri ja jäsenrekisterin hoitaja

Minna Kenttälä

m.kenttala@gmail.com

valtakunnallisen Yksin- ja
yhteishuoltajien liiton sivut

Ammattijärjestöt
alkuun

 

Keminmaan JHL ry 607
Pääluottamusmies

Johanna Teppola

Puh. 040 178 5633

 

Sihteeri

Niina Rasimus

Puh. 040 216 9281

 


Puheenjohtaja

Marja Kaakko

Puh. 044 545 8793

Super
Puheenjohtaja

Jenny Filpus
filpus.jenny@gmail.com
Puh. 044 066 2665

 

Pääluottamusmies
Katja Perttula
katja.perttula@keminmaa.fi
Puh. 040 572 7097

 

 

Sihteeri

Helena Ravaska

 

Keminmaan Metalli- ja Kaivostyöväen AO. 213
Puheenjohtaja
Juha Kerttula
Puh. 040 544 3258
juha.kerttula@pp.inet.fi

 

 

Eläkeläisjärjestöt
alkuun

 

Eläkeliiton Keminmaan Yhdistys ry
Puheenjohtaja

Reeta Willing
puh. 040 553 3852

reeta.willig(at)gmail.com  

 

 

Sihteeri

Anna-Maija Leinonen

Puh. 040 731 9683

anna-maija.leinonen(at)pp1.inet.fi

 


alkuun