Keminmaassa toimivia järjestöjä     

Järjestötietoa.fi

 

 

Nuorisojärjestöt
Liikuntajärjestöt
Kulttuurijärjestöt
Muut järjestöt
Ammattijärjestöt
Eläkeläisjärjestöt

                                                                                                         

 

Nuorisojärjestöt     

 

KEMINSUUN NUORISOSEURA RY/KALEVAN NUORET
http://www.keminsuunnuorisoseura.fi

Puheenjohtaja
Carita Haanpää
Ruohonkarintie 145, 95420 Tornio
Puh. 050 533 2878
carita.haanpaa@saunalahti.fi

Sihteeri

Johanna Mäkiniemi

Mäkiniementie 26, 94400 Keminmaa

Puh. 040 721 7028 

johanna.makiniemi@lappia.fi

 

   

 

Vuokrauksesta vastaava                                               

Hanna Saksi                                                           

Keminsuuntie 180, 94400 Keminmaa

Puh. 040 538 3074

hanna.saksi@luukku.com

 

                                                                  

 

       

PARTIOTYTTÖLIPPUKUNTA
KALLIN KANERVAT RY
Puheenjohtaja  
                   

Sanna Niskakoski

Kiviharjuntie 6, 94500 Lautiosaari                                              

Puh. 044 077 7069
sanna.niskakoski@gmail.com

 

 

 

Sihteeri                                                     

Anne Marjakaarto

Puomipolku 6, 94450 Keminmaa         

Puh. 040 996 4403
anne.marjakaarto@pp.inet.fi

      

PARTIOLIPPUKUNTA
KEMINMAAN KIVEKKÄÄT RY

Puheenjohtaja

Jani Uurasmaa

Takaritikantie 12, 94700 Kemi

Puh. 040 728 3559
jani.uurasmaa@gmail.com

 

 

 

Sihteeri

Miikka Niskakoski
Kuljunkatu 2 A 4, 95410 Tornio
Puh.  040 775 9209

miikka.niskakoski@gmail.com

 

 

SPR:N KEMINMAAN OSASTO

Kotisivu: www.redcross.fi/lappi

Puheenjohtaja

Riitta Nahkiaisoja

Jämsänkatu 3, 94600 Kemi

Puh. 040 519 1864

riitta.nahkiaisoja@luukku.com


 

Sihteeri

Tytti Lampiaho

Puh. 050-3215235
tytti.lampiaho@gmail.com

 

 

 

KEMINMAAN VPK RY/NUORISO-OSASTO
Puheenjohtaja

Juha Kenttä

Mahlasarentie, 94400 Keminmaa

Puh. 0500 893 074  

                                                                                                                             

 

 

Sihteeri

Sami Majuri

Väylätie 5-7 F 8, 94400 Keminmaa

Puh. 050 521 8367

                                      
 

Keminmaassa toimivat liikuntajärjestöt
alkuun

   

ARCTIC AGILITY TEAM RY   
https://www.keminmaa.fi/arcticagility/                      

Puhenjohtaja
Anne Niittyvuopio
Lummekuja 3, 94700 Kemi

Puh.050 411 6425

anne.niittyvuopio@gmail.com

 

 

 

Sihteeri

Kati Pasma                

Pirkankatu 34, 95430 Tornio

Puh. 044 260 1293
kati.pasma@gmail.com

             

KEMINMAAN NAISVOIMISTELIJAT RY  Historiikki

www.keminmaannaisvoimistelijat.sporttisaitti.com

Puheenjohtaja

Eeva Laari

Mustakalliontie 54 B 22, 15140 Lahti

Puh. 045 636 2739
eeva.laari@)gmail.com

 

 

 

Sihteeri

Essi Hietala

Juolukkatie 5, 94450 Keminmaa
Puh. 040 764 6297

essi.pelimanni@hotmail.com

                           

 

KEMINMAA PALLO RY
Kotisivut www.keminmaanpallo.fi

Puheenjohtaja
Jarkko Pauna
Lautiosaarentie 18 B, 94500 Lautiosaari
Puh.  040 5934168

jarkko.pauna@luukku.com

                                

 

Sihteeri

Marjut Alafrantti
Kivikkotie 11, 94400 Keminmaa
Puh. 040 192 3667

 

                         

KEMINMAAN URHEILIJAT RY

Puheenjohtaja
Esa Helske
Potkusaarentie 13, 94400 Keminmaa

Puh. 040 561 9616

esa.helske@pp1.inet.fi 

 

 

Sihteeri

Ville-Petteri Saarela

Tuppelantie 19, 90650 Oulu

Puh. 040 726 2398
villepetteri.saarela@gmail.com

 

 

KEMINSUUN KISA RY 
Kotisivut  www.kemski.sporttisaitti.com 

Puheenjohtaja
Tuomo Pesonen
Keminsuuntie 137, 94400 Keminmaa
Puh. 040 662 4351

tuomo.pesonen@efora.fi

 

 

 

Sihteeri

Johanna Antinoja

Puolukkatie 3, 94450 Keminmaa

Puh. 040 538 4016

johanna.antinoja@lappia.fi

LAPIN URHEILURATSASTAJAT RY

Puheenjohtaja

Mari Hopia-Hietala

Järventaustantie 6 A, 94400 Keminmaa

Puh. 040 768 1004

mari.hopia-hietala@pp.inet.fi

 

 

Sihteeri

Raija Kamppinen

Liuskinkatu 8, 94600 Kemi

Puh. 040 579 7451

raija.kamppinen@suomi24.fi

 

TANSSIURHEILUSEURA AIDA RY
Kotisivut www.keminmaa.fi/aida
E-mail: aida@keminmaa.fi

Puheenjohtaja

Niina Pohjanen

Putaankierros 6, 94450 Keminmaa

Puh. 040 718 7155

 

 

 

Sihteeri

Raili Prykäri

Lummetie 1, 94400 Keminmaa

Puh. 040 845 0201

SUUNTA 2000 RY
Kotisivut  http://suunta2000.sporttisaitti.com/

Puheenjohtaja
Olavi Holopainen

Viitakoskentie 724, 95315 Törmä

Puh. 050 495 1812

holopainenolavi@gmail.com 

 

 


Sihteeri

Heidi Komu

Karsinakuja 1 B 8, 94450 Keminmaa

Puh. 040 743 7557

hekeliisa@gmail.com

 

 

KALLI SNOWBOARD DUDES RY

Puheenjohtaja

Mika Sallinen

Puh. 041-7001152

mika.sallinen@gmail.com

 

 

Sihteeri
Elina Kemppainen

Lampitie 2B as. 7, 94400 Keminmaa

Puh. +358 468 898 227

elina.kemppainen81@gmail.com

LÄNSI-POHJAN MOOTTORIKELKKAILIJAT RY

Puheenjohtaja

Kari Autio

Haaralanperäntie 21, 94430 Tornio

Puh. 040 713 8566 

 

 

Sihteeri

Kari Alakangas

Kujatie 18 C 15, 94700 Kemi

Puh.  040 774 4196

MERI-LAPIN URHEILUKALASTAJAT RY

www.merilapinuk.fi

merilapinuk@gmail.com

Puheenjohtaja

Harry Vinni

Puh. 041 480 7723Viitakoskentie 119, 95315 Törmä

 

 

 

 

 

Sihteeri

Jaana Jaako

Puh. 040 727 4026

RBT ARCTIKA RY

Puheenjohtaja

Jarkko Puumalainen

Kivikkotie 3, 94400 Keminmaa

Puh. 040 834 9900

 

 

Sihteeri

Jarkko Montonen

Aittolankatu 6, 94600 Kemi

Puh. 0400 844 803

 

Keminmaassa toimivat kulttuurijärjestöt
alkuun

   

KEMINMAAN KUVATAIDESEURA SUMA RY

Puheenjohtaja

Marjo Appelgrén

Konnanmarjapolku 4, 94400 Keminmaa

Puh. 040 764 4445

marjo.appelgren7@gmail.com

 

 

Varapuheenjohtaja

Hannu Paakkolanvaara
Rantatie 37 as. 1, 94400 Keminmaa

Puh. 050 364 3959

hannu.paakkolanvaara@gmail.com

 

KEMINMAA-SEURA RY

Puheenjohtaja

Eero Yliniemi

Rovaniementie 1542, 95315 Törmä

Puh. 040 575 7437

eeroyliniemi@gmail.com

 

 

Sihteeri

Eila Turpeinen

Pörhöläntie 83, 94450 Keminmaa
Puh. 040 588 1039

 

MERI-LAPIN MUSIIKKIYHDISTYS RY

Puheenjohtaja

Veijo Kirkinen 

Puh. 046 890 1639

 

 

 

Sihteeri

Ilkka Siitonen

Laurilantie 10 A, 94400 Keminmaa

Puh. 0400 927 485

 

MERI-LAPIN VIESTINTÄKASVATUSSEURA RY

Puheenjohtaja

Olli-Pekka Paakkolanvaara

olli.paakkolanvaara@mervi.net

Puh. 040 736 7377 

 

 

 

OTTO VALLENIUS OOPPERAYHDISTYS RY

Puheenjohtaja

EsaJuha Posti

Läntinen Keminsuuntie 8, 94400 Keminmaa

Puh. 045 121 5632

 

 

 

Sihteeri

Eila Toikka

Merikatu 6 A 28, 94100 Kemi

Puh. 040 564 0840

 

Keminmaassa toimivat muut järjestöt
alkuun

   

RESERVINUPSEERIT RY
Puheenjohtaja

Niilo Kreku

Säterintie 19, 94450 Keminmaa

Puh. 040 511 8929 

niilo.kreku@storaenso.com

 

Sihteeri

Pekka Kraatari

Varppauspolku 12, 94450 Keminmaa

Puh. (016) 271 289,  0400 693 529

pekka.kraatari@pp.inet.fi

 

 

Varapuheenjohtaja

Ari Aho

Rantatie 8, 94400 Keminmaa

Puh. 040 596 5045

ari.aho@keminmaa.fi

 

Rahastonhoitaja

Veli-Antti Kivilinna

Viheriälänkierros 1, 94500 Lautiosaari

Puh. (016) 283 233,  050 598 9022

veli-antti.kivilinna@metsabotnia.com

 

KEMINMAAN RESERVILÄISET RY 

Puheenjohtaja
Tuomas Saarenpää
Aittolantie 9, 94600 Kemi
Puh. 050 571 9548

tuomas.saarenpaa@gmail.com

 

 

Sihteeri

Antti Malmberg 

Puh. 0400 114 828  
antti.malmberg@luukku.com

 

 

KEMINMAAN NAISTEN MAANPUOLUSTUS YHDISTYS RY

Puheenjohtaja

Marja-Liisa Rönkkö
Rovaniementie 723, 95310 Liedakkala
Puh. 0400 190 611
marja-liisa.ronkko@keminmaa.fi

 

 

Varapuheenjohtaja

Helena Siponmaa

Rantatie 41, 94400 Keminmaa

Puh. 040 410 4835

 

MERI-LAPIN SOTAORVOT JA KAATUNEITTEN OMAISET RY
Puheenjohtaja

Esko Sillanpää

Pullinkummuntie 3, 94430 Tornio

Puh. 0400 351 316

 

Varapuheenjohtaja

Riitta Matila

Ranuantie 105 a, 95200 Simo

Puh. 040 533 7779

 

 

Sihteeri

Terttu Rissanen

Koskikarankuja 1, 94200 Kemi

Puh. 050 494 8625

 

KEMINMAAN TYÖTTÖMÄT RY

Puh. 045 652 999

Puheenjohtaja

Arja-Leena Lokkinen
Puh. 040 7158 607

arja-leena.lokkinen@suomi24.fi

 

Sihteeri

Heli Hakala

 

 

 

Varapuheenjohtaja

Tarja Ruonavaara

 

MANNERHEIMIN LASTENSUOJELULIITON (MLL:N) KEMINMAAN YHDISTYS RY

Puheenjohtaja

Minna Rapo

minna.rapo@hotmail.com

Puh. 050 410 5371

 

 

 

Sihteeri

Tuula Lepojärvi

Heikkiläntie 7, 94400 Keminmaa

Puh. (016) 271 334

 

KEMINMAAN MARTAT RY

Keminmaan Marttojen toiminnan tavoitteena on kotien ja perheiden hyvinvoinnin edistäminen ja arjen hallinta.

 

 

Puheenjohtaja

Anneli Paldanius

Puh. 040 725 9893

irja.anneli.paldanius@gmail.com

 

Vuokrataan juhla-astioita, tiedustelut varapuheenjohtaja Saini Jauhola
Puh. 040 552 5908
saini.jauhola@luukku.com

 

Sihteeri

Helena Inkeroinen

Puh. 040 832 8415

helena.kesti@luukku.com

 

 

LAUTIOSAAREN MARTAT RY
Keminmaan vanhin marttayhdistys, perustamisvuosi 1923.
Toiminut nimellä Ala-Kemin Marttayhdistys ry vuoteen 1996 saakka.
Martat on kansalaisjärjestö, joka edistää kotien ja perheiden hyvinvointia sekä kotitalouden arvostusta.

 

Puheenjohtaja

Raija Grönlund

Puh. 040 722 9876

raija.gronlund@gmail.com

 

Sihteeri

Tuija Maunu

Puh. 050 434 4801

tuijamaunu66@)gmail.com

 

Yhdistyksemme vuokraa kahvinkeitintä (90 kkp)
Vuokrahinta 20€/kerta
Varaukset Asta Pahkala 040 827 3300
asta.pahkala@suomi24.fi

 

Varapuheenjohtaja

Sirkka Tuunainen

Puh. 040 587 0351

sirkka.tuunainen282@gmail.com

 

 

LIONS CLUB KEMINMAA

Presidentti
Veijo Nurmikumpu

 

Rahaston hoitaja
Reijo Virkkula

 


Sihteeri
Veikko Laakso

 

LOHIJOKITIIMI RY
- vaelluskalojen palauttamiseen liittyvät toimet
- Keminmaan kalateiden hoito

 

Puheenjohtaja
Risto Similä

Puh. 0400 396 782

ristosimila@ounasjoki.fi

 

 

 

 

Toiminnanohjaaja/sihteeri

Jukka Viitala

Puh. 0400 880 358

jukka.viitala@keminmaa.fi

 

 

KEMINMAAN YRITTÄJÄT RY
Historiikki

Puheenjohtaja
Jakovlev Jouni
Lapin Laude Oy
Puh. 040-511 5512
lapinlaude@lapinlaude.fi

 

 

 

Sihteeri
Tasala Auli

Tasalan kasvitarha T:mi

Puh. 040-547 8026

auli.koskimaki@pp.inet.fi

 

MERLA,
Meri-Lapin yksin- ja yhteishuoltajien yhdistys ry
Puheenjohtaja

Veijo Kirkinen 
Puh. 046 89 016 39
merla@ihanmitavaan.com

 

 

Sihteeri ja jäsenrekisterin hoitaja

Minna Kenttälä

m.kenttala@gmail.com

valtakunnallisen Yksin- ja yhteishuoltajien liiton sivut

 

Keminmaassa toimivat ammattijärjestöt
alkuun

   

Keminmaan JHL ry 607
Pääluottamusmies

Johanna Teppola

Puh. 040 178 5633

 

Sihteeri

Niina Rasimus

Puh. 040 216 9281

 


Puheenjohtaja

Marja Kaakko

Puh. 044 545 8793

 

SUPER
Puheenjohtaja

Marja Suhila-Heinonen

super101@superliitto.fi

Puh. 040 5732654

 

Toimintapäällikkö/varapuheenjohtaja/
pääluottamusmies

Eija Nieminen

eija.nieminen@keminmaa.fi

 

 

Sihteeri

Helena Ravaska

helena-ravaska@keminmaa.fi

 

KEMINMAAN METALLI- JA KAIVOSTYÖVÄEN AO. 213
Puheenjohtaja
Juha Kerttula
Puh. 040 544 3258
juha.kerttula@pp.inet.fi

 

   

Jyty ry

Pääluottamusmies / Keminmaa

Nina Remes

Puh.040 831 7854

nina.remes@keminmaa.fi

 


 

Keminmaassa toimivat eläkeläisjärjestöt
alkuun

   

ELÄKELIITON KEMINMAAN YHDISTYS RY
Puheenjohtaja

Raimo Mäenpää
puh. 040-5779721

maenrai@gmail.com 

 

 

Sihteeri

Sinikka Kaakkuriniemi

Puh. 040 760 8596

sinikka.kaakkuriniemi@pp.inet.fi

 

 


alkuun