Keminmaassa toimivia järjestöjä

Nuorisojärjestöt
Liikuntajärjestöt
Kulttuurijärjestöt
Muut järjestöt
Ammattijärjestöt
Eläkeläisjärjestöt
Ystävyysseurat

                             

Nuorisojärjestöt

 

KEMINSUUN NUORISOSEURA RY/KALEVAN NUORET
http://www.keminsuunnuorisoseura.f/

Puheenjohtaja

Carita Haanpää

Ruohokarintie 145, 95420 Tornio                              

puh. 050 533 2878                                                       

carita.haanpaa@saunalahti.fi                                      

 

 

Vuokrauksesta vastaava                                               

Hanna Saksi                                                           

Keminsuuntie 180, 94400 Keminmaa

Puh. 040 538 3074

hanna.saksi@luukku.com

Sihteeri

Johanna Mäkiniemi

Mäkiniementie 26, 94400 Keminmaa

Puh. 040 721 7028 

johanna.makiniemi@lappia.fi

 

                                                                       

PARTIOTYTTÖLIPPUKUNTA
KALLIN KANERVAT RY
Puheenjohtaja  
                   

Sanna Niskakoski

Kiviharjuntie 6, 94500 Lautiosaari                                              

Puh. 044 077 7069
sanna.niskakoski@gmail.com

 

 

 

Sihteeri                                                     

Anne Marjakaarto

Puomipolku 6, 94450 Keminmaa         

Puh. 040 996 4403
anne.marjakaarto@pp.inet.fi

      

PARTIOLIPPUKUNTA
KEMINMAAN KIVEKKÄÄT RY

Puheenjohtaja

Jani Uurasmaa

Takaritikantie 12, 94700 Kemi

Puh. 040 728 3559

 

 

 

Sihteeri

Niilo Karjalainen

Lapintie 1 as. 1, 94100 Kemi

Puh. 040 575 9364

 

SPR:N KEMINMAAN OSASTO

Kotisivu: www.redcross.fi/lappi

Puheenjohtaja

Riitta Nahkiaisoja

Jämsänkatu 3, 94600 Kemi

Puh. 040 519 1864

riitta.nahkiaisoja@luukku.com

 


 

Sihteeri

Raija Lampiaho

Jarkkoniityntie 24, 94500 Lautiosaari

Puh. 040 728 7503

raijalampiaho@gmail.com

 

 

KEMINMAAN VPK RY/NUORISO-OSASTO
Puheenjohtaja

Juha Kenttä

Mahlasarentie, 94400 Keminmaa

Puh. 0500 893 074

 

 

Sihteeri

Sami Majuri

Väylätie 5-7 F 8, 94400 Keminmaa

Puh. 050 521 8367

                                      
 

Keminmaassa toimivat liikuntajärjestöt
alkuun

   

ARCTIC AGILITY TEAM RY   
http://www.keminmaa.fi/arcticagility/                      

Puhenjohtaja
Kati Pasma
Pirkankatu 34, 95430 Tornio

Puh.044 260 1293

kati.pasma@gmail.com

 

 

 

Sihteeri

Anne Niittyvuopio                 

Lummekuja 3, 94700 Kemi

Puh. 050 411 6425

  
             

KEMINMAAN NAISVOIMISTELIJAT RY  Historiikki

www.keminmaannaisvoimistelijat.sporttisaitti.com

Puheenjohtaja

Eeva Laari

Koiravehnänkuja 3, 94400 Keminmaa

Puh. 0400 353 603
eeva.laari(@)gmail.com

 

 

 

Sihteeri

Essi Hietala

Juo9lukkatie 5, 94450 Keminmaa

essi.pelimanni@hotmail.com

                           

 

KEMINMAA PALLO RY
Kotisivut www.keminmaanpallo.fi

Puheenjohtaja
Antti Valta
Kammelinpolku 2, 94500 Lautiosaari
Puh.  045 650 0114

valta.antti@gmail.com

                                

 

Sihteeri

Jarkko Pauna

Lautiosaarentie 18 C, 94500 Lautiosaari

Puh. 040 593 4168

jarkko.pauna@raumaster.fi

                         
 

KEMINMAAN URHEILIJAT RY

Puheenjohtaja
Esa Helske
Potkusaarentie 13, 94400 Keminmaa

Puh. 040 561 9616

esa.helske@pp1.inet.fi 

 

 

Sihteeri

Ville-Petteri Saarela

Tuppelantie 19, 90650 Oulu

Puh. 040 726 2398
villepetteri.saarela@gmail.com

 

 

KEMINSUUN KISA RY 
Kotisivut  www.kemski.sporttisaitti.com 

Puheenjohtaja
Tuomo Pesonen
Keminsuuntie 137, 94400 Keminmaa
Puh. 040 662 4351

tuomo.pesonen@efora.fi

 

 

 

Sihteeri

Johanna Antinoja

Puolukkatie 3, 94450 Keminmaa

Puh. 040 538 4016

jonanna.antinoja@lappia.fi

 

LAPIN URHEILURATSASTAJAT RY

Puheenjohtaja

Mari Hopia-Hietala

Järventaustantie 6 A, 94400 Keminmaa

Puh. 040 768 1004

mari.hopia-hietala@pp.inet.fi

 

 

Sihteeri

Raija Kamppinen

Liuskinkatu 8, 94600 Kemi

Puh. 040 579 7451

raija.kamppinen@suomi24.fi

 

TANSSIURHEILUSEURA AIDA RY
Kotisivut www.keminmaa.fi/aida
E-mail: aida@keminmaa.fi

 

 

Puheenjohtaja

Niina Pohjanen

Putaankierros 6, 94450 Keminmaa

Puh. 040 718 7155

 

Sihteeri

Raili Prykäri

Lummetie 1, 94400 Keminmaa

Puh. 040 845 0201

 

V- JA U-SEURA LAUTIOSAAREN HAKA RY


 

 

Sihteeri

Eino Salmela

Kontionkatu 8, 94700 Kemi

Puh. 040 585 8221

 

SUUNTA 2000 RY
Kotisivut  http://suunta2000.sporttisaitti.com/

Puheenjohtaja
Marko Vapa
Ponttoonipolku 4, 94450 Keminmaa
Puh. 040 538 8132 
marko@dropper.fi

 

 


Sihteeri

Heidi Komu

Karsinakuja 1 B 8, 94450 Keminmaa

Puh. 040 743 7557

hekeliisa@gmail.com

 

 

KALLI SNOWBOARD DUDES RY

Puheenjohtaja

Mika Sallinen

Jäniskuja 7, 94700 Kemi
Puh. 041 700 1152

mika.sallinen@gmail.com

 

 

Sihteeri
Outi Peteri
Lampitie 6 A 2, 94400 Keminmaa
Puh. 040 559 4928
outi.peteri@kemi.fi

 

LÄNSI-POHJAN MOOTTORIKELKKAILIJAT RY

Puheenjohtaja

Kari Autio

Haaralanperäntie 21, 94430 Tornio

Puh. 040 713 8566 

 

 

Sihteeri

Kari Alakangas

Kujatie 18 C 15, 94700 Kemi

Puh.  040 774 4196

 

MERI-LAPIN MOOTTORIUISTELIJAT RY

Puheenjohtaja

Hannu Loukusa

Viitakoskentie 119, 95315 Törmä

Puh. 016-276372

 

 

Sihteeri

Tapio Korpi

Rovaniementie 1363, 95315 Törmä

 

RBT ARCTIKA RY

Puheenjohtaja

Jarkko Puumalainen

Kivikkotie 3, 94400 Keminmaa

Puh. 040 834 9900

 

 

Sihteeri

Jarkko Montonen

Aittolankatu 6, 94600 Kemi

Puh. 0400 844 803

 

Keminmaassa toimivat kulttuurijärjestöt
alkuun

   

KEMINMAAN KUVATAIDESEURA SUMA RY

Puheenjohtaja

Marjo Appelgrén

Konnanmarjapolku 4, 94400 Keminmaa

Puh. 040 764 4445

marjo.appelgren@pp1.inet.fi

 

 

Varapuheenjohtaja

Hannu Paakkolanvaara
Rantatie 37 as. 1, 94400 Keminmaa

Puh. 040 728 1482

hannu.paakkolanvaara@gmail.com

 

KEMINMAA-SEURA RY

Puheenjohtaja

Eero Yliniemi

Rovaniementie 1542, 95315 Törmä

Puh. 040 575 7437

eeroyliniemi@gmail.com

 

 

Sihteeri

Eila Turpeinen

Pörhöläntie 83, 94450 Keminmaa

 

MERI-LAPIN MUSIIKKIYHDISTYS RY

Puheenjohtaja

Veijo Kirkinen 

Puh. 046 890 1639

 

 

 

 Sihteeri

Ilkka Siitonen

Laurilantie 10 A, 94400 Keminmaa

Puh. 0400 927 485

 

MERI-LAPIN VIESTINTÄKASVATUSSEURA RY

Puheenjohtaja

Olli-Pekka Paakkolanvaara

olli.paakkolanvaara@mervi.net

Puh. 040 736 7377 

 

 

 

OTTO VALLENIUS OOPPERAYHDISTYS RY

Puheenjohtaja

EsaJuha Posti

Läntinen Keminsuuntie 8, 94400 Keminmaa

Puh. 045 121 5632

 

 

 

Sihteeri

Eila Toikka

Merikatu 6 A 28, 94100 Kemi

Puh. 040 564 0840

 

Keminmaassa toimivat muut järjestöt
alkuun

   

RESERVINUPSEERIT RY
Puheenjohtaja

Niilo Kreku

Säterintie 19, 94450 Keminmaa

Puh. 040 511 8929 

niilo.kreku@storaenso.com

 

Varapuheenjohtaja

Ari Aho

Rantatie 8, 94400 Keminmaa

Puh. 040 596 5045

ari.aho@keminmaa.fi

 

 

Sihteeri

Pekka Kraatari

Varppauspolku 12, 94450 Keminmaa

Puh. (016) 271 289,  0400 693 529

pekka.kraatari@pp.inet.fi

 

 

Rahastonhoitaja

Veli-Antti Kivilinna

Viheriälänkierros 1, 94500 Lautiosaari

Puh. (016) 283 233,  050 598 9022

veli-antti.kivilinna@metsabotnia.com

 

KEMINMAAN RESERVILÄISET RY 

Puheenjohtaja
Tuomas Saarenpää
AIttolantie 9, 94600 Kemi
Puh. 050 571 9548

tuomas.saarenpaa@gmail.com

 

 

Sihteeri

Antti Malmberg 

Puh. 0400 114 828  
antti.malmberg@luukku.com

 

 

KEMINMAAN NAISTEN MAANPUOLUSTUS YHDISTYS RY

Puheenjohtaja

Maila Kraatari

Lampitie 8 B,  94400 Keminmaa

Puh. (016)  270 557 

 

 

Varapuheenjohtaja

Helena Siponmaa

Rantatie 41, 94400 Keminmaa

Puh. 040 410 4835

 

MERI-LAPIN SOTAORVOT JA KAATUNEITTEN OMAISET RY
Puheenjohtaja

Esko Sillanpää

Pullinkummuntie 3, 94430 Tornio

Puh. 0400 351 316

 

Sihteeri

Terttu Rissanen

Koskikarankuja 1, 94200 Kemi

Puh. 050 494 8625

 

Varapuheenjohtaja

Riitta Matila

Ranuantie 105 a, 95200 Simo

Puh. 040 533 7779

 


 
 

KEMINMAAN TYÖTTÖMÄT RY

Puh. 045 652 999

 

 

Puheenjohtaja

Arja-Leena Lokkinen
Puh. 040 7158 607

arja-leena.lokkinen@suomi24.fi

Varapuheenjohtaja

Tarja Ruonavaara

 

Sihteeri

Heli Hakala

 

   

MANNERHEIMIN LASTENSUOJELULIITON (MLL:N) KEMINMAAN YHDISTYS RY

Puheenjohtaja

Helena Siponmaa

Rantatie 41, 94400 Keminmaa

Puh. 040 410 4835  

 

 

 

Sihteeri

Tuula Lepojärvi

Heikkiläntie 7, 94400 Keminmaa

Puh. (016) 271 334

 

KEMINMAAN MARTAT RY

Keminmaan Marttojen toiminnan tavoitteena on kotien ja perheiden hyvinvoinnin edistäminen ja arjen hallinta.

Vuokrataan juhla-astioita, tiedustelut varapuheenjohtaja Saini Jauhola
Puh. 040 552 5908
saini.jauhola@luukku.com

 

 

Puheenjohtaja

Anneli Paldanius

Puh. 040 725 9893

irja.anneli.paldanius@gmail.com

 

Sihteeri

Helena Inkeroinen

Puh. 040 832 8415

helena.kesti@luukku.com

 

LAUTIOSAAREN MARTAT RY
Keminmaan vanhin marttayhdistys, perustamisvuosi 1923.
Toiminut nimellä Ala-Kemin Marttayhdistys ry vuoteen 1996 saakka.
Martat on kansalaisjärjestö, joka edistää kotien ja perheiden hyvinvointia sekä kotitalouden arvostusta.

 

Yhdistyksemme vuokraa kahvinkeitintä (90 kkp)
Vuokrahinta 20€/kerta
Varaukset Asta Pahkala 040 827 3300
asta.pahkala@suomi24.fi

 

Puheenjohtaja

Raija Grönlund

Puh. 040 722 9876

raija.gronlund@gmail.com

 

 

Varapuheenjohtaja

Sirkka Tuunainen

Puh. 040 587 0351

sirkka.tuunainen282@gmail.com

 

Sihteeri

Tuija Maunu

Puh. 050 434 4801

tuijamaunu66@)gmail.com

 

 

 

LIONS CLUB KEMINMAA
Presidentti
Veijo Nurmikumpu


Sihteeri
Veikko Laakso

 

Rahaston hoitaja
Reijo Virkkula

 

   

LOHIJOKITIIMI RY
- vaelluskalojen palauttamiseen liittyvät toimet.

- Keminmaan kalateiden hoito

   

Puheenjohtaja
Risto Similä

Puh. 0400 396 782

ristosimila@ounasjoki.fi

Toiminnanohjaaja/sihteeri

Jukka Viitala

Kunnantie 3, 94400 Keminmaa

Puh. 0400 880 358

jukka.viitala@keminmaa.fi

 

KEMINMAAN YRITTÄJÄT RY
Historiikki

Puheenjohtaja
Jakovlev Jouni
Lapin Laude Oy
Puh. 040-511 5512
lapinlaude@lapinlaude.fi

 

 

 

Sihteeri
Tasala Auli

Tasalan kasvitarha T:mi

Puh. 040-547 8026

auli.koskimaki@pp.inet.fi

 

MERLA,
Meri-Lapin yksin- ja yhteishuoltajien yhdistys ry
Puheenjohtaja

Veijo Kirkinen 
Puh. 046 89 016 39
merla@ihanmitavaan.com

 

 

Sihteeri ja jäsenrekisterin hoitaja

Minna Kenttälä

m.kenttala@gmail.com

valtakunnallisen Yksin- ja yhteishuoltajien liiton sivut

 

Keminmaassa toimivat ammattijärjestöt
alkuun

   

Keminmaan JHL ry 607
Pääluottamusmies

Johanna Teppola

Puh. 040 178 5633


Puheenjohtaja

Marja Kaakko

Puh. 044 545 8793

 

Sihteeri

Niina Rasimus

Puh. 040 216 9281

 

   

SUPER
Puheenjohtaja

Marja Suhila-Heinonen

super101@superliitto.fi

Puh. 040 5732654

 

Sihteeri

Helena Ravaska

helena-ravaska@keminmaa.fi

 

Toimintapäällikkö/varapuheenjohaja/pääluottamusmies

Eija Nieminen

eija.nieminen@keminmaa.fi

 

   

KEMINMAAN METALLI- JA KAIVOSTYÖVÄEN AO. 213
Puheenjohtaja
Juha Kerttula
Puh. 040 544 3258
juha.kerttula@pp.inet.fi

 

   

Jyty ry

Pääluottamusmies / Keminmaa

Nina Remes

Puh.040 831 7854

nina.remes@keminmaa.fi

 


 

Keminmaassa toimivat eläkeläisjärjestöt
alkuun

   

ELÄKELIITON KEMINMAAN YHDISTYS RY
Puheenjohtaja

Raimo Mäenpää
puh. 040-5779721

maenrai@gmail.com 

 

 

Sihteeri

Sinikka Kaakkuriniemi

Puh. 040 760 8596

sinikka.kaakkuriniemi@pp.inet.fi

 

 


alkuun